Strony

sobota, 29 marca 2014

PACYFA

Lubicie? ;) Czy nie za bardzo Wam się podoba... np. na ubraniach...
Ja bardzo lubię motyw pacyfki, mam z nim kilka bluzek, bluz, spodnie, torebkę, sporo biżuterii, a nawet bieliznę hahaha....

Nie jest to "pusty znaczek", lecz symbol, który ma pozytywne znaczenie :)  ...ponieważ dla mnie to tylko i wyłącznie znak pokoju ;)


Pacyfa (pacyfka) to symbol pasyfizmu, czyli ruchu społeczno-politycznego dążącego do pokoju. Potępia on wszelkie wojny (a także przygotowania do nich) bez względu na ich przyczyny. Pacyfiści domagają się ustanowienia trwałego pokoju między narodami. Chcą, by wszelkie konflikty rozwiązywane były zgodnie z literą prawa międzynarodowego bez uciekania się do użycia sił zbrojnych. Znamienny dla pacyfizmu jest jednolity stosunek do każdej z wojen... i tej agresywnej... i tej obronnej... i tej narodowowyzwoleńczej - każda jest potępiana.

Chociaż w niektórych środowiskach związanych z kościołem katolickim symbol ten bywa też nazywany „krzyżem Nerona” czy  "krzyżem złamanym" i uznawany jest za symbol satanistyczny, używany do odprawiania czarnych mszy...

W pewnych źródłach można spotkać się z błędnym poglądem iż symbol pacyfy został zaprojektowany przez lub na zlecenie lorda Bertranda Russella, który był pacyfistą. Ponoć rzeczywistym twórcą symbolu pacyfy był brytyjski projektant Gerald Holton, który do opracowania symbolu wykorzystał alfabet semaforowy, używany dawniej przez marynarzy. Na kole umieścił litery N i D tego alfabetu (ang. Nuclear Disarmament – rozbrojenie nuklearne). Po raz pierwszy pacyfki użyto w 1958 roku podczas demonstracji przed brytyjskim centrum rozwoju broni atomowej Aldermaston. Jednak wielu ludzi stawia sobie za pierwowzór pacyfy inne przedmioty i symbole... Można zauważyć np., że wewnętrzne linie tworzą symbol runy "wyrd", która symbolizuje przeznaczenie...

W latach 60-tych pacyfka na stałe "związała się" z hipisami ;) ...


...możne dlatego współcześnie pacyfizm jest tak bardzo kojarzony z ruchem hippisowskim, który zaktywizował się na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku w USA...głównie pod wpływem przeprowadzonych przez Stany Zjednoczone interwencji zbrojnych w krajach Dalekiego Wschodu. Była to rewolucja proklamująca bunt młodych przeciwko światu dorosłych i jego instytucjom, a nieodłącznym symbolem pacyfistów tych czasów stała się pacyfka ;)

Dla każdego pewnie ten symbol znaczy co innego... jednak tak jak pisałam na początku - dla mnie ma pozytywną wymowę :) Zapraszam do dyskusji w komentarzach posta, na temat tego symbolu ;)

Oto kilka z wielu bluzek, jakie wykonałam z motywem pacyfy ;)

 * kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć je w większej rozdzielczości

Obecnie na moim fanpejdżu jest promocja..."-30%" na wszystkie bluzki z motywem pacyfki więc zapraszam na zakupy ;)

4 komentarze:

 1. Pozytywny temat i pouczający :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze byłam ciekawa co do historii tego znaku, teraz dzięki Tobie wiem o nim o wiele więcej ;)))

  luvkarolajn.blogspot.com (obserwuję ♥)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pacyfka to odwrócony i złamany krzyż.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy temat:) i Dzięki za przybliżenie historii pacyfki :) Jak dla mnie kojarzy się ona z Pace and Love:) . Lata 60-te, dzwony, dzieci kwiaty i te sprawy :) . Zawsze miałam tylko pozytywne skojarzenia :) i nigdy bym nie pomyślała, że dla kogoś może to być odwrócony i złamany krzyż, a tym bardziej symbol satanistyczny... no proszę... Ale każdy ma inne odczucia ma ten temat :)

  OdpowiedzUsuń